top of page

Науково-методична проблема: «Сучасний освітній простір, як засіб успішної соціалізації школяра».

 

Звіт про роботу методичного об’єднання вчителів-словесників  у 2014 – 2015 н.р.     

         План роботи ШМО вчителів –словесників у 2014-2015 н.р. був складений згідно з проблемою області, району, школи; основою методичної роботи стало вивчення, обговорення та впровадження різноманітних педагогічних технік, методів та прийомів формування інноваційної особистості в умовах креативної освіти.  У 2014-2015 н.р.  МО провело 4 запланованих засідання, на яких постійно відпрацьовувалися нормативні документи, пояснювальні записки до навчальних програм, методичні рекомендації щодо вивчення предметів гуманітарного циклу, вимоги до виконання письмових робіт, перевірки зошитів, рекомендації щодо оформлення класних журналів. Приділялась увага питання орфографічного режиму та технічним правилам перевірки робіт.  Важливою складовою ефективної практичної діяльності сучасного вчителя є високий теоретико-методичний рівень, розуміння сучасних тенденцій у освіті, інноваційних технологій. Тому особлива увага приділялась обговоренню таких теоретичних питань : технологія формування творчої особистості; технологія проблемного навчання;  розвиток мотивації пізнавальної діяльності.   Обмін передовим педагогічним досвідом – невичерпне джерело збагачення методичного інструментарію кожного вчителя, розвитку педагогічної майстерності. Саме для цього і працювала протягом навчального року «Методична скриня», де вчителі ділилися методичними наробками з таких питань: використання Інтернет – ресурсів на уроках предметів гуманітарного циклу; розвиток творчої активності учнів на уроках предметів гуманітарного циклу; розвиток творчої самостійності і пізнавальних інтересів учнів засобами інтерактивного навчання; роль уроків виразного читання в естетичному і моральному вихованні школярів;вивчення зарубіжної літератури на засадах компаравістики.;методика уроку компаративного аналізу;використання сучасних технологій і методів навчання на уроках літератури якумова формування культурологічної компетенції учнів.   Також цікавими були такі нестандартні форми методичної роботи як «Дидактична майстерня» (презентація власних дидактичних наробок); «Аукціон педагогічних ідей»; «Методичне інтерв’ю»; творче обговорення: як організувати ефективне повторення?  

    Ефективною виявилась робота із обдарованими дітьми. Вихованці Буніної І.О., Литвинової І.І. брали активну участь у творчих конкурсах, конкурсах наукових робіт та проектів, де посіли призові місця. У районних та міських предметних олімпіадах призові місця посіли вихованці Буніної І.О., Литвинової І.І.,Бібікової О.Ю.

      Сьогодні державна політика в галузі освіти України зазначає, що випускник середньої школи повинен бути готовим до нових суспільних відносин, соціально захищеним і загартованим, готовим до зустрічі з труднощами в умовах конкурентної діяльності, здатним до саморозвитку, самовдосконалення та самореалізації. Виконати ці завдання в умовах традиційної освіти – педагогіки авторитаризму, примусу, всебічного піклування  - неможливо.

  Державні документи в галузі освіти визначають головні педагогічні ідеї, які покликані допомогти учням в оволодінні стратегією життєвого проектування та самореалізації особистості, а саме:

досягнення європейської якості й доступності освіти, спрямованої у професійну площину знань;

демократизація навчального процесу;

інноваційний розвиток учнівської молоді на основі нових знань.

    Потрібні нові сучасні підходи до освітньої діяльності, а отже, і новий керівник закладу освіти, здатний запровадити в освітній процес все нове й передове, змінити авторитарне навчання й виховання на розвиток особистості учня на засадах індивідуального й компетентнісного підходу.

    Організація ґрунтовно-виваженої, змістовно-планової, компетентно-дієвої і результативної методичної роботи – необхідна умова зростання педагогічної майстерності та професіоналізму вчителів. Провідна роль у методичній роботі належить організації змістовної і творчої  діяльності педагогічних колективів над науково-методичною проблемою. Досвід свідчить, що саме реалізація завдань  науково-методичною проблеми значно підвищує ефективність і результативність навчально-виховного процесу.

     Педагоги Дніпропетровщини завершили роботу над проблемою «Креативна освіта для розвитку інноваційної особистості». Опрацювання цієї теми дало змогу переосмислити зміст освіти, засвоїти нові навчальні програми, запровадити нові особистісно-розвивальні, продуктивні технології навчання й виховання учнів, засвоїти критерії інноваційної особистості , розробити шляхи впровадження креативної освіти для її розвитку, набути новий педагогічний досвід на основі досягнень науки та ППД. 

1.1. Орієнтуватись на активні форми роботи під час засідань:

· захист інноваційного проекту;

· методичний турнір;

· методичний фестиваль;

· методичний диспут;

· аукціон методичних ідей;

· ділова гра;

· рольова гра;

· продуктивна гра;

· дидактична гра;

· «мозковий штурм»,

·  лабораторія педагогічної майстерності;

·  авторський семінар;

·  дискусійний клуб;

·  методичний семінар;

·  творча нарада;

·  дебати;

·  педагогічна виставка;

·  групова консультація.

2.1. Визначити завдання І етапу роботи  над науково-методичною  проблемою «Освітні стратегії соціалізації особистості демократичного суспільства»;

2.2   При розробці завдань І етапу проблеми враховувати:

комплексність завдань етапу, охоплення проблемою як навчальної, так і виховної роботи;залучення всіх членів педагогічного колективу до складання програми роботи на І етапі проблеми;діалектичний зв’язок між проблемами області, району, школи,МО;здійснення тематичної освіти й самоосвіти вчителів;розробити технологічну схему, модель роботи над проблемою;розробити систему моніторингу відстеження проміжних результатів.

2.3. До змісту роботи над проблемою включити:

фіксацію утруднень у педагогів і учнів, які призводять до виникнення проблем;вивчення джерел, літератури, її науковий аналіз, що дозволяє обґрунтувати вирішення цих проблем;вивчення педагогічного досвіду роботи над аналогічними проблемами;типологізація засобів вирішення проблеми;навчання членів педагогічного колективу управлінської рефлексії, техніки корекції;побудова моделі нового виду діяльності, яка призводить до вирішення проблеми;розробка дидактичних, психолого-педагогічних, технологічних та інших засобів;апробація нової моделі діяльності;вироблення методичних рекомендацій для всіх учасників освітнього процесу, спрямованих на вирішення проблеми та отримання нової якості.

2.4. Сприяти широкому впровадженню в роботу МО освітніх моделей, спрямованих на використання технологій продуктивного навчання, сучасних технологій управління якістю освіти, здоров’язберігаючих технологій.

                                 

                                      Завдання на 2015--2016н.р.

            Одним із стратегічних завдань освіти, згідно з Національною доктриною     розвитку освіти України в ХХI столітті, є формування творчої особистості, здатної на свідомий та відповідальний вибір за різних життєвих обставин.    Тому методична робота вчителів української мови та літератури в новому навчальному році буде спрямована на реалізацію таких завдань:

-  вироблення у школярів компетенцій комунікативно виправдано користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях;

-  виховання свідомого прагнення до вивчення української мови;

-  ознайомлення з мовною системою як основою для формування мовних умінь і навичок;

-  формування духовного освіту учнів, цілісних світоглядних уявлень, загальнолюдських ціннісних орієнтирів, тобто прилучення через мову до культурних надбань українського народу і людства в цілому;

- зацікавлення учнів художнім твором як явищем мистецтва слова;

- підняття загальної освіченості учнів: набуття ними базових знань, необхідних для повноцінноїінтеграції в суспільство на різних рівнях;

- формування читацької культури учнів, розвиток естетичного смаку, вміння розрізняти явища класичної і масової культури;

- сприяння національному самоусвідомленню і стійкому відчуттю приналежності до європейськоїспільноти;

- формування гуманістичного світогляду, розвиток духовного світу, утвердження загальнолюдських морально-етичних орієнтирів;

         -  розвиток творчих і комунікативних здібностей учнів, їхнього  самостійного і критичного мислення, культури полеміки, вміння аргументовано доводити власну думку;

-   вироблення вміння застосовувати здобуті знання, навички у практичному житті;

-  розвиток навичок самоосвіти, бажання і спроможність учитися.

 

                                                   ПЛАН ЗАСІДАНЬ МЕТОДОБ’ЄДНАННЯ «Однодумці»

І ЗАСІДАННЯ   СЕРПЕНЬ

Тема. Організація навчально-виховного процесу МО вчителів суспільно-гуманітарного циклу у 2015-2016 навчальному році. Організаційно-методичний супровід упровадження нових Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти в загальноосвітніх навчальних закладах району

Мета. Розглянути особливості подальшого планування та реалізації завдань викладання української мови та літератури,  російської мови, світової літератури  в умовах упровадження нового Державного стандарту початкової, базової та повної загальної середньої освіти.

Форма проведення: інструктивно-методична нарада.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ ЗАСІДАННЯ

ЖОВТЕНЬ 29

Тема. Фахова майстерність учителя як один із компонентів підвищення якості знань учнів.

Мета. Формувати потреби різнобічного розвитку власних здібностей і нахилів в оволодінні сучасними методами оперування знаннями, вміннями використовувати сучасні інформаційні й комунікаційні технології.

Форма проведення: семінар-консультація

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ ЗАСІДАННЯ

СІЧЕНЬ 5

Тема. Методичні гостини «Ознайомлення з новими методичними розробками вчителів».

Мета. Використовувати поряд із перевіреним методичним арсеналом нові практичні методи та прийоми перевірки знань, виховувати комунікативні компетентності серед сучасної молоді.

Форма проведення: ярмарок педагогічних ідей

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV ЗАСІДАННЯ

КВІТЕНЬ 28

Тема. Державна підсумкова атестація та ЗНО як форма перевірки набутих знань та мовленнєвої культури учнів 9, 11 класів.

Мета. Обмінятися досвідом з підготовки учнів до державної підсумкової атестації, ознайомитися з рекомендаціями щодо підготовки випускників до ДПА та ЗНО.

Форма проведення: круглий стіл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page